Draper 99056 XP1000SCST Xp1000® Vde Side Cutter/Stripper, 160mm, Tethered
More Views
Usually ships within 2 working days
Description
Details
Expert quality XP1000®, manufactured from premium steel forged in Germany.
Induction-hardened jaws provide ultimate effortless clean cutting and long-term performance.
Wire stripping notches for stripping wires of 1.5 and 2.5mm.
Tested to 10,000V, these pliers are suitable for working on live circuits of 1,000V AC and 1,500V DC.
82474 and wrist strap Stock No.
03740 sold separately).
Maximum cutting capacity: 2.0mm.
1 x XP1000 VDE Side Cutter/Stripper, 160mm, Tethered