Draper 94605 XP1000EPV2 Xp1000® Vde Tethered 8 In 1 Electricians Pliers, 215mm
More Views
Usually ships within 2 working days
Description
Details
Expert quality XP1000®, manufactured from premium steel forged in Germany.
These convenient pliers are an all-in-1 cable cutter, 0.75-2.5mm wire stripper, long nose plier, 3.5mm pattress screw and 4.0mm conduit cover screw shear, 0.5-4.0mm terminal crimper, wire bending anvil, water pump plier and conduit hole deburr.
The two part bi-material ergonomic soft grip handle allows maximum grip and user comfort.
Handle equipped with tethering hole for attachment to a lanyard while working at height.
Tested to 10,000V, these pliers are suitable for working on live circuits of 1,000V AC and 1,500V DC.
1 x XP1000® VDE Tethered 8-in-1 Electricians Pliers, 215mm
Features
Features
Length: 215mm
Insulation: VDE
Insulation testing: Tested to 10,000V, suitable for working on live circuits of 1,000V AC and 1,500V DC