Sealey SCW5160SP Castor Wheel Swivel Plate ø160mm
More Views
Usually ships within 3 working days
Description
Details
Ultra-heavy-duty swivel plate castor.
Non-marking aluminium/polyurethane wheel.
2 Year guarantee*.
Features
Features
Brand:Sealey
Castor Type:Swivel
Fixing Type:Plate
Load Capacity:600kg
Nett Weight:2.98kg
Offset Size:55mm
Overall Height:200mm
Plate Hole Centre:105 x 80/75mm
Plate Hole Diameter:11mm
Plate Size:137 x 105mm
Tread Width:50mm
Wheel Diameter:160mm