Mexco MEXCEL30020 300mm x 20mm Metal Cutting Diamond Blade
More Views
Usually ships within 2 working days with Free Shipping
Description
Details
The MEXCEL vacuum brazed metal cutting blade provides superior cutting precision.
Cost Efficiency: Long tool life and less down time
Environmental and Operator Friendly: Reduced sparks and odour
Safety: Wheel breakage eliminated
Wheel Wear: No reduction in tool size or shape
Application: Versitility
NOTE: This blade is NOT recommended for cutting Aluminium
Please note that the image shows a 230mm / 9" blade but this item is a 300mm diameter