Bosch GSA18V-LICN Body Only 18V Compact Reciprocating Saw In L-BOXX
More Views
Sorry, this item is currently out of stock
Description
Details
The Bosch GSA18V-LICN is supplied Body Only (without batteries or charger)
Compact powerhouse with low vibration.
Compact design for versatile - also one-handed - and overhead use.
Lowest vibration levels ensure comfortable use.
A fast sawing rate and long runtime thanks to powerful motor and high-endurance batteries.
Perfectly balanced with a low weight for working in inaccessible areas.
Variable cutting speed for sawing a wide variety of materials.
LED light for optimum view of the workpiece during sawing.
SDS for easy saw blade changes.
Electronic
Softgrip
Supplied With:
  • 1 X saw blade S 922 AF
  • 1 X saw blade S 922 EF
  • 1 X saw blade S 922 HF
  • Inlay for L-BOXX 136
  • L-BOXX 136
Features
Features
Cutting depth in wood:
200 mm
Cutting depth in metal profiles and metal pipes:100 mm
Stroke lengths:21 mm
Weight incl. battery:2.5 kg
Battery capacity:5.0 Ah
Battery voltage:18 V